Automatyzacja sektora MŚP także w leasingu

21 grudnia 2019

Już nie tylko duże koncerny dostrzegają korzyści wynikające z automatyzacji procesów technologicznych Coraz częściej idą w tym kierunku również mniejsze firmy. Inwestują nie tylko w nowoczesne narzędzia informatyczne, ale też roboty pracujące na liniach produkcyjnych.


Z badań Konfederacji Lewiatan wynika,że "analogowe" firmy są zdecydowanie bardziej zachowawcze niż "cyfrowe", gdyż ich priorytetem jest przede wszystkim przetrwanie i utrzymanie się na rynku. Postępu automatyzacji w MŚP jednak by nie było, gdyby nie przystępne ceny. Wzrost konkurencji na tym rynku wymusza pojawienie się rozwiązań na każdą kieszeń. Za 20 tys. zł można nabyć robota typu manipulator. Bardziej dostępne stały się też tzw. roboty współpracujące z człowiekiem. Ceny zaczynają się już poniżej 80 tys. zł. Zwrot inwestycji następuje w ciągu od pięciu do 20 miesięcy.

Postępująca automatyzacja MŚP to zasługa bogatej oferty zewnętrznego finansowania, z której mogą skorzystać przedsiębiorcy.

Na finansowanie modernizacji sektora MŚP coraz bardziej otwarte są firmy leasingowe. Według Związku Polskiego Leasingu wartość sfinansowanych inwestycji w maszyny i urządzenia w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku wyniosła 10,7 mld zł, co oznacza 3,7-proc. wzrost rok do roku.


Źródło: Dziennik Gazeta Prawna NR 243 (5145) wtorek 17 grudnia 2019 (Dodatek dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw)