Faktoring odwrócony zamiast opłaty wstępnej

21 listopada 2020

No cóż... każdy przedsiębiorca, który w ciągu kilku ostatnich miesięcy ubiegał się o leasing wie, że o czasach, gdy opłata wstępna wynosiła zaledwie 1% albo nawet nie było jej wcale, można chwilowo zapomnieć. Firmy leasingowe musiały znacznie zredukować ryzyko i ograniczyć dostępność oferowanej przez siebie formy finansowania do grupy podmiotów, które są w stanie partycypować w kosztach zakupu wybranego sprzętu i wyłożyć na początku obowiązywania umowy 10-20% jego ceny. Biorąc pod uwagę, że gotówka w firmie to dzisiaj obiekt najwyższego pożądania, trudno jest się z nią rozstać, mając w perspektywie możliwe, kolejne obostrzenia związane z pandemią COVID-19. Jednak, aby osiągnąć sukces, biznes trzeba prowadzić nieprzerwanie, a do tego są potrzebne samochody, maszyny, urządzenia, sprzęt specjalistyczny, a nawet wyposażenie wnętrz (chociaż pracę w większości przypadków na razie przeniesiono do naszych domów i mieszkań). Co zatem zrobić, aby z jednej strony nie pozbywać się środków finansowych potrzebnych na płacenie pensji, czynszu lub zakup towarów (odroczone terminy płatności to teraz również rzadkość), a z drugiej móc nabywać sprzęt, który pozwala nam nadal obsługiwać klientów i dzięki temu utrzymywać się na powierzchni?


Rozwiązaniem jest faktoring. Najprościej rzecz ujmując, to zamiana bieżących faktur, czyli nieprzeterminowanych należności, na pieniądze. Korzyści płynące z faktoringu są znane głównie tym, którzy korzystają z niego, aby przyspieszyć wpływ należności na swoje konto firmowe. Jeśli jednak to my jesteśmy wierzycielami, mogłoby się wydawać, że faktoring w niczym nam nie pomoże. Niewiele osób bowiem wie, że istnieje tzw. faktoring odwrócony, zwany też faktoringiem dłużnym lub zakupowym. Dzięki niemu zatrzymujemy gotówkę w firmie i możemy ją inwestować w inne, bardziej intratne albo obecnie konieczne przedsięwzięcia, a dodatkowo zyskujemy przewagę konkurencyjną, stając się atrakcyjnym kontrahentem.

Faktoring zakupowy, czyli odwrócony to odpowiedź na potrzeby firm inwestujących w wyposażenie, sprzęt, zapasy towarów, nową technologię lub inne nakłady. Nie musisz płacić za nie od razu! - https://credstep.pl/faktoring-...

Załóżmy, że jesteśmy zainteresowani nabyciem maszyny o wartości 300 tys. PLN. Firma leasingowa zgadza się na sfinansowanie zakupu tego sprzętu pod warunkiem, że opłata wstępna wyniesie 15% jego ceny. Wystawia fakturę na kwotę 45 tys. PLN z terminem płatności 14 dni. Z przyczyn wspomnianych na wstępie, wolelibyśmy jednak zapłacić zdecydowanie później. Ten problem rozwiąże faktor, płacąc należność bezpośrednio firmie leasingowej, a my zwrócimy ten wydatek w ratach, które uzgodnimy z faktorem. Termin ostatecznego rozliczenia może być odroczony nawet o 6 miesięcy, a koszt takiej usługi jest niewątpliwie konkurencyjny w stosunku do kredytu lub pożyczki i zaczyna się już od 1,5% brutto za miesiąc finansowania.


Faktoring odwrócony to świetna alternatywa dla kredytu kupieckiego, zwłaszcza gdy Twój kontrahent – dostawca towarów lub usług, nie może zaproponować Ci długiego odroczenia zapłaty ceny. Faktoring spowoduje, że nakłady, zakupy czy inwestycje nie zachwieją płynnością finansową Twojej Firmy. 100% Twoich zobowiązań zostanie uregulowanych, a Ty łatwo rozłożysz płatność ceny na raty, przez taki okres, jakiego będziesz potrzebował.


Kredyt / pożyczka

• obniża zdolność kredytową,

• ważny jest dochód,

• bazuje na kredytobiorcy / pożyczkobiorcy,

• wymaga dodatkowych zabezpieczeń,

• rygorystyczne podejście do spłaty.


Faktoring

• nie obniża zdolności kredytowej,

• ważny jest przychód,

• uwzględnia przyszłe korzyści,

• nie wymaga „twardych” zabezpieczeń,

• elastyczne podejście do opóźnień.