Jak przedłużyć gwarancję samochodu?

21 lutego 2019

Kupując używany samochód, zastanawiamy się w jaki sposób ograniczyć ryzyko związane z brakiem gwarancji na części, z których jest zbudowany.

W przypadku samochodów nowych gwarancję taką zapewnia nam producent, ale niestety najczęściej obejmuje ona okres dwóch lat. Odpłatnie można ją przedłużyć, ale to z kolei wiąże się z pewnymi ograniczeniami, jak na przykład maksymalna ilość kilometrów, które samochód może przejechać w danym czasie. Najlepszym rozwiązaniem dla osób stających przed takim problemem jest Program Przedłużonych Gwarancji Car Protect „Plus” oferowany przez partnera AssetLife, firmę Defend.


WARUNKI DOTYCZĄCE POJAZDU, który może zostać objęty Programem Przedłużonych Gwarancji Car Protect „Plus”:


  • dopuszczalna masa całkowita pojazdu nie przekracza 3500 kg,
  • wiek pojazdu nie przekracza 15 lat,
  • przebieg pojazdu nie przekracza 250 000 km.


Widzimy, że w oparciu o tak dobrane kryteria, większość samochodów poruszających się po naszych drogach, kwalifikuje się do rozpatrzenia wniosku o włączenie do wspomnianego programu. To jednak nie wszystko. Na uwagę zasługuje również zakres niniejszego ubezpieczenia. Obejmuje ono bowiem nagłe i nieprzewidywalne wewnętrzne mechaniczne oraz elektryczne uszkodzenia ubezpieczonego pojazdu, spowodowane uszkodzeniem elementu wymienionego na poniższej liście komponentów objętych ubezpieczeniem, które skutkuje gwałtownym zakłóceniem prawidłowego funkcjonowania pojazdu i wymaga naprawy lub wymiany komponentu, celem przywrócenia jego prawidłowego działania.KOMPONENTY OBJĘTE UBEZPIECZENIEM:


Silnik:

Wszystkie wewnętrzne, smarowane komponenty silnika.

Skrzynia biegów:  

Skrzynia biegów manualna, automatyczna oraz CTX: wszystkie wewnętrzne i smarowane komponenty.

Dyferencjał:  

Wszystkie wewnętrzne, smarowane komponenty.

Materiały eksploatacyjne:     

Płyny eksploatacyjne oraz filtry objęte są ubezpieczeniem tylko w przypadku konieczności ich wymiany zaistniałej wskutek uszkodzenia ubezpieczonego elementu.

Obudowy:      

Obudowy objęte są ubezpieczeniem tylko w przypadku ich uszkodzenia powstałego w wyniku uszkodzenia ubezpieczonego komponentu.

Usługa holowania:

Jeśli ubezpieczony pojazd zostanie unieruchomiony w związku z uszkodzeniem komponentu objętego ubezpieczeniem, istnieje możliwość pokrycia kosztów holowania pojazdu do najbliższego autoryzowanego warsztatu, w kwocie nie przekraczającej 500 PLN (na każdą szkodę). Koszt holowania doliczany jest do kosztów naprawy i pomniejsza limit odszkodowania.

Ubezpieczenie obejmuje szkody powstałe na terenie Polski, ale także podczas tymczasowego pobytu na terytorium Państw Unii Europejskiej, więc nie trzeba już martwić się o ewentualne naprawy w czasie wakacyjnych podróży.

Dodatkowo można ubezpieczyć się na wypadek zatankowania niewłaściwego paliwa, konieczności przeprowadzenia napraw związanych z uszkodzeniem fabrycznie montowanych systemów audio-video oraz nawigacji satelitarnej lub innych fabrycznych urządzeń elektronicznych, a nawet konieczności wynajęcia samochodu zastępczego. Co więcej, w przypadku wystąpienia usterki objętej ochroną ubezpieczeniową, w miejscu odległym o ponad 100 km od miejsca zamieszkania Ubezpieczonego, Ubezpieczyciel pokryje koszty wyżywienia, noclegu oraz transportu poniesione podczas usuwania usterki i udokumentowane fakturą VAT. Na życzenie Ubezpieczonego, zamiennie względem pokrycia kosztów opisanych powyżej, Ubezpieczyciel może pokryć koszty podróży pociągiem (pierwszą klasą) do miejsca zamieszkania, a następnie powrotu celem odbioru pojazdu.


Oprócz przedstawionego Programu Przedłużonych Gwarancji Car Protect „Plus”, dużym zainteresowaniem wśród kierowców cieszą się również inne równie skuteczne rozwiązania dostępne w pakiecie usług AssetLife:


  • Program Przedłużonych Gwarancji Car Protect „Comfort” – wiek pojazdu do 10 lat, przebieg do 200 tys. km.
  • Program Przedłużonych Gwarancji Car Protect „Advantage” – wiek pojazdu do 5 lat, przebieg do 160 tys. km.
  • Program Przedłużonych Gwarancji Car Protect „Crystal” – dla pojazdów z 24 miesięczną gwarancją producenta, które mają nie więcej niż 24 miesiące licząc od daty rozpoczęcia gwarancji producenta, a ich przebieg nie przekracza 70.000 km lub dla pojazdów z 36 miesięczną (lub dłuższą) gwarancją producenta, które mają nie więcej niż 36 miesięcy licząc od daty rozpoczęcia gwarancji producenta, a ich przebieg nie przekracza 100.000 km.


Co różni wszystkie wymienione programy? Oczywiście komponenty objęte ubezpieczeniem. I tak, jeśli chodzi o opisany wcześniej program „Plus”, dotyczył on przede wszystkim najważniejszych napraw, bez których jednak prawidłowe użytkowanie samochodu nie byłoby możliwe, ale już z kolei program „Crystal” nie szczędzi nam szczodrości w objętej swym zakresem gamie potencjalnych usług:


Silnik:

Wszystkie wewnętrzne, smarowane komponenty silnika, wtryski. Zewnętrzne komponenty silnika (kolektor ssący, koło zamachowe, koło koronowe, turbosprężarka). Układ chłodzenia silnika (chłodnica płynu chłodzącego, chłodnica oleju, pompa wody). Układ sterowania silnikiem (ECU) (elektroniczny układ sterowania silnikiem).

Skrzynia biegów:  

Skrzynia biegów manualna, automatyczna oraz CTX: wszystkie wewnętrzne i smarowane komponenty, elementy sterujące oraz mechaniczne.

Układ sterowania:    

Zębatka oraz zębnik (bez nasuwek ochronnych), obudowa przekładni kierowniczej, zębatka układu oraz pompa, obudowa ramienia pośredniczącego, zbiornik układu wspomagania.

Układ hamulcowy:    

Pompa hamulcowa, cylinderki hamulca, zawór ciśnienia granicznego, wspomaganie hamowania (serwo), zawór modulujący oraz czujniki ABS.

Przemiennik momentu obrotowego:  

Wszystkie wewnętrzne mechaniczne smarowane komponenty.

Dyferencjał:    

Wszystkie wewnętrzne, smarowane komponenty.

Sprzęgło:         

Tarcza dociskowa, łożysko wyciskowe sprzęgła, główny i roboczy cylinder.

Układ paliwowy (benzyna lub diesel):

Mechaniczne oraz elektryczne pompy paliwa.

Układ wtrysku paliwa:

Przepustnica, przepływomierz powietrza.

Komponenty elektryczne:          

Rozrusznik, alternator, cewka zapłonowa, regulator napięcia cewki, przekaźnik kierunkowskazów, silniczki spryskiwaczy oraz przednich i tylnej wycieraczki szyb, silniczki elektrycznie opuszczanych szyb oraz szyberdachu, silnik elektryczny zamka centralnego, silniczek wentylatora nagrzewnicy, rozdzielacz.

Napęd na przednią, tylną oś oraz 4x4: 

 Wszystkie wewnętrzne smarowane elementy napędu.

Fabryczna klimatyzacja:

 Sprężarka klimatyzacji, regulatory przepływu powietrza.

Materiały eksploatacyjne:      

Płyny eksploatacyjne oraz filtry objęte są ubezpieczeniem tylko w przypadku konieczności ich wymiany zaistniałej wskutek uszkodzenia ubezpieczonego elementu.

Obudowy:  

Obudowy objęte są ubezpieczeniem tylko w przypadku ich uszkodzenia powstałego w wyniku uszkodzenia ubezpieczonego komponentu.


Pamiętajmy, że Programy Przedłużonych Gwarancji Car Protect nie zastępują ubezpieczenia komunikacyjnego OC/AC, a tym bardziej ubezpieczenia GAP. Nie zapewniają nam ochrony w przypadku stłuczek, kraks, czy całkowitego zniszczenia pojazdu. Dają nam jednak gwarancję, że, gdy nasz czterokołowy przyjaciel nagle odmówi współpracy, bez uszczuplania budżetu, będziemy mogli przywrócić go do pełni sił.


A zatem pozostaje już tylko wybór odpowiedniego Programu Przedłużonych Gwarancji i korzystanie w pełni z możliwości naszego wymarzonego samochodu, bez ryzyka, że zostaniemy sami, gdy nagle, bez powodu zatrzymamy się w trakcie naszej podróży.POWRÓT