Leasing może przyspieszyć (r)ewolucję w komunikacji

21 kwietnia 2021

Co mieszkańcy największych europejskich miast sądzą o zakazie sprzedaży aut z silnikiem spalinowym? O to zapytał internautów YouGov. Nasz kraj reprezentowali mieszkańcy Warszawy i Krakowa.


Ankietę przeprowadzono na zlecenie brukselskiej organizacji pozarządowej Transport & Environment (T&E). Badanie wykonano na próbie 10.050 osób w 15 największych miastach Europy w ośmiu krajach: Belgii, Francji, Niemczech, na Węgrzech, we Włoszech, w Polsce, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Większość (od 51 do 77 proc.) opowiada się za wprowadzeniem sprzedaży zeroemisyjnych samochodów po 2030 r.


Zdaniem Rafała Bajczuka, analityka w Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych, wyniki jednoznacznie wskazują, że Komisja Europejska powinna bardziej wsłuchać się w racje Europejczyków.

Tego lata Komisja Europejska powinna zaproponować ogólnounijną datę końcową sprzedaży aut z silnikami spalinowymi. Dyskusję na ten temat powinniśmy rozpocząć już teraz - przekonuje Rafał Bajczuk.

We wszystkich ankietowanych miastach prawie dwóch na trzech mieszkańców (63 proc.) popiera pomysł, aby po 2030 r. w Europie można było sprzedawać wyłącznie samochody bezemisyjne. Cena (55 proc.), infrastruktura (51 proc.) i zasięg pojazdów elektrycznych (45 proc.) są postrzegane jako główne czynniki, które spowodują wzrost sprzedaży samochodów elektrycznych powyżej sprzedaży samochodów benzynowych i wysokoprężnych. Tylko jeden na dziesięciu (10 proc.) respondentów uważa, że tak się nie stanie. A jak to się ma w przypadku mieszkańców polskich miast, którzy wzięli udział w tym badaniu? Okazuje się, że 60 proc. warszawiaków i krakowian opowiada się za dopuszczeniem do sprzedaży wyłącznie samochodów bezemisyjnych po 2030 r. Zdecydowanie mniej (odpowiednio 33 proc. dla Warszawy i 36 proc. dla Krakowa) jest innego zdania.

Mieszkańcy miast są najbardziej narażeni na wysokie poziomy zanieczyszczeń powietrza i jest to prawdopodobnie główny powód, dlaczego nie chcą, aby samochody spalinowe były sprzedawane dłużej, niż jest to konieczne - uważa Rafał Bajczuk.

Bezsprzecznie w dużych polskich miastach największym źródłem smogu i zanieczyszczeń powietrza są emisje komunikacyjne. Przypomnijmy, że w lutym 2021 r., po tym jak w czterech polskich aglomeracjach: warszawskiej, krakowskiej, wrocławskiej i górnośląskiej przekroczone były wartości graniczne dwutlenku azotu (NO2), Komisja Europejska wezwała Polskę do wywiązywania się z zapisów dyrektywy w sprawie jakości powietrza. Odpowiedzią miały być Strefy Czystego Transportu. Początkowo zakładano, że obowiązkowo powstaną we wszystkich 37 polskich miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Koniec końców stanęło na tym, że utworzenie SCT ma być w pierwszej kolejności uzależnione od skali zanieczyszczenia powietrza w danym mieście, czy jego dzielnicy. O ile Główny Inspektor Ochrony Środowiska odnotuje przekroczenie dopuszczalnego poziomu stężenia dwutlenku azotu, gmina będzie miała 12 miesięcy na zorganizowanie u siebie takiej strefy.


Źródło: https://spidersweb.pl/bizblog/...


A zatem jak zwykle, jeżeli sami nie zaczniemy sobie pomagać, nikt za nas tego nie zrobi. Tu jednak, mimo najszczerszych chęci, pojawia się przeszkoda w postaci cen samochodów elektrycznych i ograniczonej dostępności punktów umożliwiających ich ładowanie. Wśród komentarzy osób angażujących się w dyskusję na ten temat, chyba najbardziej powszechnym jest ten mówiący, że "... przeciętnego Polaka, to nawet na dobry rower elektryczny nie stać, a co dopiero na samochód...". Niestety, bez odpowiednio wysokich subwencji, obecna sytuacja pewnie jeszcze długo nie ulegnie zmianie. Na szczęście dla przedsiębiorców korzystających z leasingu i tych, którzy nie pokonują codziennie setek kilometrów, już teraz dostępne są rozwiązania pozwalające nie tylko na finansowanie samochodu elektrycznego z naprawdę niewielką ratą (firmy leasingowe bardzo chętnie finansują tego typu zakup), ale także stacji ładowania, na dodatek zasilanych zieloną energią:


https://assetlife.pl/oferta/Na...

https://assetlife.pl/oferta/Ko...

https://assetlife.pl/oferta/Ze...