Najczęstszą przyczyną upadłości polskich firm jest utrata płynności finansowej, a najtańszym i najbardziej dostępnym sposobem na sfinansowanie pomysłów na biznes jest leasing.
W książce pod tytułem ”Biznes po prostu”, Leszek Czarnecki, wymienia trzy elementy niezbędne do osiągnięcia sukcesu w biznesie:
Polskim przedsiębiorcom nie brakuje dobrych pomysłów - coraz częściej są one też inicjowane przez profesjonalnie przygotowane programy edukacyjne, czy też systemy wspierające rozwój polskiego biznesu. Na rynku nie brakuje również wykwalifikowanych i kompetentnych menedżerów w różnych branżach. Jednak najczęstszą przyczyną, która ma kolosalny wpływ na blokowanie rozwoju gospodarczego, jest brak środków finansowych. Chcąc uniknąć takiej sytuacji, zawczasu należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie finansowe.
Najtańszym i najbardziej dostępnym sposobem na sfinansowanie pomysłów na biznes, a także na zatrzymanie w firmie gotówki tworzącej bufor bezpieczeństwa finansowego, jest leasing.
Konfrontując tę formę redukcji ryzyka finansowego z innymi dostępnymi na rynku metodami pozyskiwania środków niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej, można pokusić się o przeprowadzenie krótkiej analizy, w której jako przykładowy przedmiot leasingu posłuży samochód osobowy, czyli narzędzie najbardziej powszechne w działalności biznesowej.
Z porównania przedstawionego w powyższej tabeli jasno wynika, że najkorzystniejszą metodą pozyskiwania pojazdów oraz maszyn i urządzeń jest leasing operacyjny. Około 90% umów zawieranych jest w tym wariancie leasingu. Do jego zalet zaliczyć można:
Warto przy tym pamiętać że z punktu widzenia przepisów podatkowych leasing operacyjny jest traktowany przez organy podatkowe jako usługa (konieczność naliczenia 23% VAT) natomiast leasing finansowy jako dostawa towaru (stawka VAT jest taka sama jak w przypadku leasingowanego mienia). Oznacza to, że czasami korzystniejszym lub nawet jedynym słusznym wyborem będzie leasing finansowy. Tę formę finansowania warto wybrać szczególnie w następujących sytuacjach:
Koszt pieniądza w leasingu to zaledwie 2-3% w skali roku, a zatrzymaną gotówkę można zainwestować w działania przynoszące wyższą stopę zwrotu lub w rozwój. Ryzyko będzie jeszcze mniejsze, gdy wybór najefektywniejszej firmy leasingowej lub banku oddamy w ręce sprawdzonego brokera usług leasingowych. Minimalizując w ten sposób ryzyko transakcji, przy jednoczesnej maksymalizacji korzyści podatkowych wynikających z wyboru leasingu jako formy finansowania, można uniknąć wielu niemiłych niespodzianek, a z drugiej strony zaoszczędzić sporo pieniędzy i czasu.
Oddając w ręce brokera wybór firmy leasingowej, zapewniamy sobie czas potrzebny do obsługi naszych kontrahentów, oszczędności, a także możliwość konsultowania wielu scenariuszy, które mogą zaistnieć w danej sytuacji.