To już ostatni dzwonek dla leasingobiorców!

21 grudnia 2021

Co zdecyduje o skutecznym dokonaniu wykupu samochodu w 2021 roku? Czy będzie to data wystawienia faktury, przelewu, aneksowania umowy leasingowej czy może ponownej rejestracji pojazdu?

Przedsiębiorca, który chce zachować tzw. prawa nabyte, czyli możliwość odsprzedaży leasingowanego auta po upływie 6 miesięcy od dokonania tzw. wykupu prywatnego, powinien sfinalizować tę transakcję przed końcem grudnia 2021 roku.

Taką opinię przedstawił m.in. doradca podatkowy Piotr Juszczyk z inFakt. W styczniu zacznie obowiązywać Polski Ład – kto nie zdąży z wykupem, będzie zobowiązany do zapłaty podatku PIT, jeśli sprzeda samochód przed upływem 5 lat od wycofania pojazdu z działalności gospodarczej.


Leasing najpopularniejszy!


W Polsce ok. 75% nowych aut kupowanych jest „na firmę” (z obecnych preferencji podatkowych korzystają w szczególności drobni przedsiębiorcy), a leasingiem finansowana jest ponad połowa firmowych zakupów nowych samochodów osobowych. Tylko w trzech pierwszych kwartałach 2021 r. firmy leasingowe sfinansowały zakup samochodów osobowych na kwotę ponad 25 miliardów złotych – przypomina Carsmile.

Problem przyspieszonego wykupu dotyczy w szczególności przedsiębiorców, którym umowa leasingowa niedługo się kończy. Dokonując przyspieszonego wykupu prywatnego mogą zyskać swobodę rozporządzania autem

mówi Łukasz Domański prezes Carsmile.

Obserwujemy spory wzrost liczby wniosków o wcześniejsze zakończenie umowy leasingowej w ostatnich dniach

dodaje Marcin Szulc, dyrektor ds. handlowych i rozwoju biznesu w Cofidis.


Wiele formalności, która data się liczy?


Co zrobić, aby dokonując wcześniejszego wykupu auta mieć pewność, że przeprowadziło się go w taki sposób, że termin grudniowy został dochowany? Taka transakcja pociąga za sobą szereg formalności i zdarzeń: złożenie wniosku w firmie leasingowej, wycenę samochodu przez leasingodawcę, przelew środków, aneksowanie umowy, wystawienie faktury czy wreszcie przerejestrowanie auta. Która z nich jest decydująca dla zachowania terminu grudniowego i na którą będzie ewentualnie patrzył urząd skarbowy?

Na rynku krąży wiele opinii na ten temat. Nawet osoby związane z branżą motoryzacyjną czy sektorem finansowym mają problem ze wskazaniem, które zdarzenie jest decydujące dla określenia daty wykupu. Błąd w tym zakresie może kosztować przedsiębiorcę kilkanaście tysięcy złotych, a czasu do końca roku zostało bardzo mało

przyznaje Łukasz Domański z Carsmile.


Tej daty należy dopilnować!


Sprawę rozstrzyga Piotr Juszczyk, doradca podatkowy inFakt.

O dacie wykupu samochodu decyduje moment przeniesienia prawa własności do samochodu. Powinien być on określony w aneksie do umowy leasingowej lub w porozumieniu z leasingobiorcą w sprawie wcześniejszego wykupu.

Może się jednak zdarzyć, że przedsiębiorca nie otrzyma takiego dokumentu. Co w takiej sytuacji będzie decydowało o tym, czy auto zostało wykupione pod rządami starych przepisów?

Jeśli przedsiębiorca nie będzie posiadał aneksu lub porozumienia, to decydująca będzie data sprzedaży samochodu ujęta na fakturze. Dlatego trzeba upewnić się, że jest to data grudniowa. Nie musi być ona tożsama z datą wystawienia faktury

wyjaśnia ekspert inFakt.


Formalności krok po kroku:


Co powinien zrobić przedsiębiorca, który jeszcze nie rozpoczął procedury wykupu?

Przede wszystkim powinien jak najszybciej złożyć wniosek u leasingodawcy o wcześniejsze zakończenie umowy leasingowej

informuje Marcin Szulc z Cofidis.


Według szacunków Carsmile, będzie się to wiązało z koniecznością zapłaty prowizji, która na rynku waha się w granicach 700-900 zł netto. W odpowiedzi na wniosek, leasingodawca przedstawi wartość wykupu i najprawdopodobniej wystawi fakturę proforma. Powinniśmy też otrzymać aneks lub porozumienie rozwiązujące umowę przed terminem. Po dokonaniu przelewu otrzymamy fakturę. Po wykupie mamy 30 dni na przerejestrowanie pojazdu.


Źródło: https://prnews.pl/ten-blad-moz...