Zmiana w opodatkowaniu wykupu aut z leasingu

21 sierpnia 2021

Projekt tzw. Polskiego Ładu zakłada radykalne i w większości niekorzystne zmiany dla przedsiębiorców. Wśród propozycji jest zmiana sposobu opodatkowania wykupu leasingowanych samochodów.


Leasing operacyjny wciąż jest ciekawym sposobem finansowania zakupu samochodu na działalność gospodarczą. Można sporo odliczyć, wprowadzając raty w koszty prowadzenia działalności, a w odróżnieniu od wynajmu, korzystnie wykupić auto w cenie ostatniej raty. Można też przenieść samochód do majątku prywatnego, a po upływie 6 miesięcy od miesiąca wykupu sprzedać go, nie płacąc od tego podatków. Polski Ład ma to zmienić. Z projektu z dnia 26 lipca 2021 r.* wynika, że wykupienie auta z leasingu z myślą o odsprzedaży nie będzie już tak korzystne. Jeśli zapisy projektu wejdą w życie, to od 1 stycznia 2022 r. chcąc wykupić auto i przenieść je do majątku prywatnego, trzeba będzie zapłacić podatek dochodowy i VAT. Wydłużony zostanie też okres, w którym sprzedaż pojazdu zostanie obciążona podatkami: z 6 miesięcy do 5 lat.


VAT od wartości, a nie od wysokości raty

Ale to nie koniec. Ostatnia rata leasingu, kiedy podpisuje się umowę z myślą o wykupie, z reguły jest niska (najczęściej 1 proc.). Formalnie wykupujemy auto nawet za kilkaset złotych. Od tej kwoty płaci się podatek VAT w momencie przeniesienia samochodu do majątku prywatnego. Polski Ład ma zmienić podstawę do obliczenia podatku VAT w taki sposób, że będzie on płacony od realnej wartości rynkowej, a nie od wysokości wykupu. Oznacza to tyle, że VAT przedsiębiorca zapłaci nie od np. 500 zł (wykup), lecz od np. 30 000 zł (cena rynkowa). W tym wypadku zamiast 93 zł zapłaci 5700 zł.


Ten "proceder" ma się nie opłacać

Nowe przepisy zostały już zapowiedziane tak, że przedsiębiorcy prowadzącemu jednoosobową działalność gospodarczą ma się nie opłacać wykup leasingowanego samochodu do majątku prywatnego. Obecne zasady zostały nazwane przez wiceministra finansów Jana Sarnowskiego "procederem". W wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" Sarnowski powiedział:

Nie może być tak, że firma kupiła samochód, a potem jej właściciel kupuje go za przysłowiową złotówkę. W efekcie koszty prywatnego samochodu przerzuca się na firmę. Tego typu proceder nie ma żadnego uzasadnienia, jest całkowitym wyjątkiem w UE.

Chodzi o to, że w innych krajach leasingowane samochody można wykupić i zostawić w majątku firmy, a nie przenieść do prywatnego. W Polsce też jest praktykowane pozostawienie auta w majątku firmy, ale odsprzedać je bez podatku można dopiero po 6 latach.


*Podstawa prawna:
Projekt z dnia 26 lipca 2021 r. Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.


Źródło: https://biznes.autokult.pl/419...